Haberler

KİTSO BAŞKANI ÖNDEŞ KİLİS’İN SORUNLARINI BAŞBAKAN AHMET DAVUTOĞLU’NA SUNDU

  • 08.04.2015
  • kilistso

Ticaret ve sanayinin aktörleri, sorunlarını ve çözüm önerilerini, TOBB’ da düzenlenen 8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası’nda, Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU ile ilgili Bakanlara birinci ağızdan anlatma fırsatı buldu.

TOBB tarafından bu yıl 8’incisi organize edilen Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası, 8 Nisan 2015 Çarşamba günü Ankara’da, TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirildi. TOBB Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU’ nun ev sahipliğinde düzenlenen Şura’da, 81 ilden oda-borsa başkanı, illerindeki en önemli 5 sorunu ve çözüm önerisini birinci ağızdan hükümete aktardı. Şura’ya Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU ile ilgili Bakan ve üst düzey bürokratları, Türkiye genelindeki 365 Oda-Borsa Yönetim Kurulu Başkanları, Meclis Başkanları, Genel Sekreterleri TOBB Oda-Borsa Akademik danışmanları katıldı.

Şura öncesinde her ilde hazırlık toplantıları yapıldı. Sorunlar ve çözüm önerileri iş dünyası ve üniversite işbirliği ile belirlendi. Oda ve borsalar kendi ilindeki 5 sorun ve çözüm önerisini belirledi. Şurada 81 Oda-Borsa Başkanı konuşma yaptı. Başbakan, Ekonomiden Sorumlu Bakanlar ve Bürokratlar dinledi.

Şura sonrası 365 Oda-Borsadan gelen tüm sorunlar kitap haline getirilecek ve ilgili bakanlıklara gönderilecek ve takibi yapılacak.

Şurada bir konuşma yapan KİTSO Başkanı Mehmet Erdal ÖNDEŞ Kilis’in 5 önemli sorununu ve çözüm önerisini dile getirdi.

Oda Başkanımız Mehmet Erdal ÖNDEŞ’ in yaptığı konuşma metni aşağıya çıkarılmıştır:

Sayın Başbakanım,

Değerli Misafirler,

Sözlerime başlamadan önce hepinizi saygıyla selamlıyorum.

 

Sayın Başbakanım,

Kilis Suriye sınırında küçük bir ildir. Bir adet Organize sanayi bölgesi mevcuttur. Orta Doğuya açılan en büyük Gümrük Kapısı sınırlarımız içerisindedir. Gözbebeğimiz diye adlandırdığımız bir üniversitemiz mevcuttur. Ülkemizin en büyük Organize Sanayi Bölgesinin kurulması çalışmalarında ise sona gelinmiştir.

Kısaca tarihi ve coğrafi şartların ücra bir köşeye sıkıştırdığı Kilis büyüme ve kalkınma kararlığı içerisindedir. Ancak sorunları da vardır.

 

Sayın Başbakanım,

Kilis’in gündemindeki en önemli konu, Kilis-Gaziantep il sınırında,  1900 hektar alan üzerine Kilis Polateli Şahinbey Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi adı altında bir OSB kurulması çalışmalarına başlanılmıştır. Kurulacak OSB Ülkemizin en büyük OSB’si olacaktır. Tamamlandığında 75 bin kişiye istihdam sağlayacaktır. Bu OSB’nin ÇED Raporu onay aşamasında olup, bürokratik engeller yaşanmaktadır.

OSB’nin kuruluş onayının yapılarak yatırım programına alınması gerekmektedir.

 

Bir diğer konu;

Konya’ dan başlayarak Mersin ve Gaziantep’ e kadar Hızlı Tren Hattı yapımına başlanmıştır. Gaziantep’ e 50 km mesafede bulunan Kilis bu projenin dışında kalmıştır.

Kilis Polateli Şahinbey OSB ile Gaziantep sanayisinin yeni taşma alanı olan Kilis’in Hızlı Tren Projesine dahil edilmesi tüm Kilislilerin en büyük arzusudur.

 

Üçüncü konu,

Öncüpınar Gümrük Kapısının iş yoğunluğu Suriye’de yaşanan olaylar ve sınırdaki diğer kapıların kapalı olması nedeni ile fazlasıyla artmıştır. 

Saat 18’ e kadar işlem yapılan kapıda bir araca 19 günde sıra gelmektedir. Kuyruk 20 km. yi geçmiştir.

Bu kapıda 24 saat süre ile ticari araç giriş-çıkışı yapılacak şekilde düzenleme yapılması acilen gereklidir.

 

Başka bir konu;

Suriyelilerin göçü nedeni ile nüfusumuz bir anda 2 katına çıkmıştır. Şehirde yaşanmaya başlanan bir çok alt yapı sorunlarının yerel yönetimlerin mevcut imkanları ile çözülmesi mümkün görülmemektedir.

Kilis’in özel durumu dikkate alınarak ilde yaşayan gerçek nüfusa göre merkezi bütçeden desteklenmesi uygun olacaktır.

 

Son olarak,

Daha ne kadar Suriyeli misafir’in Ülkemize göç edeceği bilinmemektedir.

Durum böyle iken “Suriyeli sığınmacılara çalışma izni verilmesi” yaşanan göçü daha da teşvik edeceği, çalışma barışını bozacağı ve işsizliği arttıracağı endişesini taşımaktayız.

Çalışma izni göç dalgası kontrol altına alınıp, sınır hareketliliği normalleşince düşünülmelidir.

 

Arz ederim.

KİTSO BAŞKANI ÖNDEŞ KİLİS’İN SORUNLARINI BAŞBAKAN AHMET DAVUTOĞLU’NA SUNDU
KİTSO BAŞKANI ÖNDEŞ KİLİS’İN SORUNLARINI BAŞBAKAN AHMET DAVUTOĞLU’NA SUNDU
KİTSO BAŞKANI ÖNDEŞ KİLİS’İN SORUNLARINI BAŞBAKAN AHMET DAVUTOĞLU’NA SUNDU
KİTSO BAŞKANI ÖNDEŞ KİLİS’İN SORUNLARINI BAŞBAKAN AHMET DAVUTOĞLU’NA SUNDU
KİTSO BAŞKANI ÖNDEŞ KİLİS’İN SORUNLARINI BAŞBAKAN AHMET DAVUTOĞLU’NA SUNDU