Haberler

İHRACATTA KULLANILAN AHŞAP AMBALAJ MALZEMELERİ

  • 12.12.2014
  • kilistso

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığıca, ihraç edilen ürün beraberinde kullanılan ahşap ambalaj malzemelerinin uluslararası mevzuata uygun olmamaları sebebiyle 2014 yılı Eylül ve Ekim ayına ait 19 adet bildirim alındığı belirtilmiştir.

 

Söz konusu ihracatta kullanılan ahşap ambalaj malzemelerinin 04.12.2011 tarihli ve 28132 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Ahşap Ambalaj Malzemelerinin Isıl İşleme Tabi Tutulması ve İşaretlenmesine Dair Yönetmelik hükümlerine göre işaretleme alan firmalar tarafından ısıl işleme tabi tutulmuş ve işaretlenmiş olması gerektiği belirtilmiştir.

 

Avrupa birliği (AB) ve diğer ülkelerden alınan bu bildirimlerin elektronik sistem üzerinden diğer ülkeler tarafından da görülebilmekte, bu nedenle ülkemizin bu alandaki imajını zedelenmektedir.

 

AB üyesi ve diğer ülkeler tarafından ülkemiz menşeli ürünlere ilave tedbirler getirilmemesini teminen ihracatta kullanılan ahşap ambalaj malzemelerinin uluslararası mevzuata uygun olması ve ihracatçı üyelerimizin azami itina göstermeleri hususunu önem arz etmektedir.

İHRACATTA KULLANILAN AHŞAP AMBALAJ MALZEMELERİ