Haberler

KİTSO BAŞKANI ÖNDEŞ; İŞ MÜFETTİŞİ ÜNVANINI KULLANARAK DERGİ SATIŞI YAPANLARA İTİBAR ETMEYİN

  • 06.11.2014
  • kilistso

 Kilis Ticaret ve Sanayi Odası (KİTSO) Başkanı Mehmet Erdal ÖNDEŞ “İş Müfettişi unvanını kullanarak iş yerlerine giderek teftiş yapacaklarını ve iş mevzuatı ile ilgili kitap v.s. nitelikli yayınlar, organizasyon davetiyeleri satmak isteyen kişilere itibar edilmemesi konusunda KİTSO mensuplarını uyarmak amacı ile bir açıklama yaptı.

 

KİTSO Başkanı tarafından yapılan açıklamada;

 

İş teftiş Kurulu Başkanlığının ücret karşılığında, herhangi bir kitap, dergi v.b. nitelikte yayın satmadığı gibi, yine bu nitelikte eğitim, bilgilendirme ve benzeri bir faaliyeti de bulunmadığı T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı – İş teftiş Kurulu Başkanlığından alınan 20.10.2014 tarih ve 8227 sayılı yazısı ile bildirilmiştir.

İş Müfettişleri teftiş faaliyetlerini kanun, tüzük ve yönetmelikler ile sair mevzuata uygun olarak önceden hazırlanan ve kendilerine verilen teftiş programı dâhilinde yürütmekte olup teftiş için gittikleri işyerlerinde, işverenlere ve ilgili kişilere “İş Müfettişi Kimlik Belgesi”ni göstermek suretiyle kendilerini tanıtırlar.

İşverenler ve ilgili diğer kişilerin benzer durumla karşı karşıya kalmaları halinde ilgililerden yukarıda bahsi geçen kimlik belgesini göstermelerini talep etmelerini, herhangi bir şüphe veya tereddüt halinde T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile irtibata geçmeleri, sahtecilik, ya da dolandırıcılık halinde ise Cumhuriyet Savcılıklarına başvurmaları gerekmektedir.

Bu nedenle İş Müfettişi unvanını kullanarak iş yerlerine giderek teftiş yapacaklarını ve iş mevzuatı ile ilgili kitap v.s. nitelikli yayınlar, organizasyon davetiyeleri satmak isteyen kişilere üyelerimizin itibar edilmemesi hususunun önemini belirterek uyarıda bulundu.

KİTSO BAŞKANI ÖNDEŞ; İŞ MÜFETTİŞİ ÜNVANINI KULLANARAK DERGİ SATIŞI YAPANLARA İTİBAR ETMEYİN