Haberler

KİLİS POLATELİ ŞAHİNBEY TEKSTİL İHTİSAS OSB ÇED BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

  • 19.09.2014

Kilis Gaziantep sınırında ortaklaşa kurulacak ‘’Polateli-Şahinbey Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Projesi (OSB)’’nin devam eden Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci kapsamında halkı bilgilendirmek amacıyla toplantı düzenlendi.


Toplantıya Kilis Vali yardımcısı Hakan Ezgi, Polateli Kaymakamı Mustafa Çiftçi, Kilis Milletvekilleri Ahmet Salih Dal ve Fuat Karakuş, Gaziantep Milletvekilleri Nejat Koçer, Halil Mazıcıoğlu, Derya Bakbak ve Mehmet Erdoğan, Polateli Belediye Başkanı Hakkı Çelik, AK Parti Kilis İl Başkanı Reşit Polat, KİTSO Meclis Başkanı Mehmet Özçiloğlu, KİTSO Başkanı Mehmet Erdal Öndeş, GSO Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu, GSO Başkanı Adil Konukoğlu, İl Özel İdare Genel Sekreteri Mustafa Bolat, ilgili daire amirleri ve müdürleri ile Polateli ilçesi ve Karakıl, Ömeroğlu, Ürünlü ile Mağaracık köy halkı katıldı.


Polateli ilçesinde düzenlenen toplantıda, projenin ÇED raporunu hazırlayan ANKATEK Çevre Madencilik Mühendislik Ltd. Şti. şirketinin temsilcisi Firdevs Taştan yaptığı sunumda, Polateli-Şahinbey Tekstil İhtisas OSB’nin yeri, bulunduğu bölgenin özellikleri, projenin inşaat ve işletme aşamasında kaynaklanabilecek çevresel etkiler konusunda bilgi verdi.


Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, yaptığı konuşmada, Gaziantep ve Kilis sanayicilerinin ortaklaşa kurduğu Kilis Polateli-Şahinbey Tekstil Organize Sanayi Bölgesi projenin gerçekleşmesi ile bölgenin avantajlı bir konuma yükseleceğini söyledi.


Projeye katkısı olan herkese ve ilçe halkına teşekkür eden Konukoğlu, ‘’Projeyi bana ilk anlattıklarında, şu andaki heyecanımdan daha fazla heyecan duydum. Hem Kilis ile Gaziantep’in birleşmesi hem de bu bölgenin denize yaklaşması ve buranın bir dünya şehri olması yolunda atılan önemli adımdı bu’’ diye konuştu.


Ortak OSB için ‘’Bu büyük bir hayaldi’’ ifadesini kullanan Kilis Milletvekili Fuat Karakuş da şunları söyledi:
‘’Kilis olarak böyle bir projede geldiğimiz bu başarılı seviye bizi gururlandırıyor. Bu seviyeye gelmesinde emeğe geçen herkese teşekkür ederim. Büyük hayaller kurduğumuz kadar büyürüz. Bu bölgenin de büyük hayaller kurması gerekiyor.’’

Kilis Milletvekili Ahmet Salih Dal ise kuruluş süreci uzun yıllara dayanan ortak OSB’nin yavaş yavaş meyvesini alma aşamasına geldiklerini belirterek, ‘’İftihar duyuyoruz. İl olarak sınırlarımız ayrılsa da birlik beraberliğimizi, kardeşliğimizi kalıcı olarak devam etmektedir. Bu OSB ile aramızdaki sınırları da kaldıracağız’’diye konuştu.
Toplantıya katılan AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer de Türkiye’de ilk defa iki ilin bir araya gelerek örnek bir OSB kuracağına vurgu yaparak, Bu proje; Kilis-Antep beraberliğini, kardeşliğini ve ekonomik kalkınma sürecini tetikleyecektir’’ diye konuştu.
Ortak OSB’nin, Kilis’in Polateli ilçesi ve köylerine önemli istihdam desteği vereceğini ifade eden Koçer, ‘’Burada büyük kalkınma olacak. 10-15 yıl sonra burada üretim yapan, istihdam sağlayan ve ihracat yapan fabrikaları düşündüğümde gerçekten heyecan verici’’ dedi.

Gaziantep Milletvekili Halil Mazıcıoğlu da konuşmasında, Gaziantep ve Kilis haricinde başka hiçbir komşu ilin aklına ortak OSB yatırımı gelmediğini belirterek, ‘’Burada ‘ben’ yok, ‘biz’ duygusu var. Bu çok önemli. diye konuştu.

Mazıcıoğlu, projenin önemini şöyle dile getirdi:
‘’Hem Kilis’in kalkınması için hem Gaziantep’in büyümesi için çok önemli. Burada çok insanın emeği var. Ortak akıl bu olsa gerek. Biz, Kilis milletvekillerimiz ile omuz omuza çalışıyoruz. Burada üretim olması, işsizliğin azalması demek.’’

Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, ‘’Bölgeden etrafına yayılan ışık gibi sanayinin gelişimi; tüm bölgeyi istihdam olarak kalkındıracak, ürünlerin dünyaya ihracatında önemli rol oynayacak’’ diyerek projenin önemini vurguladı.

Projenin hayırlı olmasını dileyen Milletvekili Mehmet Erdoğan da ‘’ Kilis hak ettiği yerde değil. Bunu sağlayacak olan ekonomik tedbirlerdir. İşte şu anda onun vakti geldi. Halka da teşekkür ederiz’’ şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, Polateli-Şahinbey Tekstil İhtisas OSB’nin kurulması planlanan Polateli ilçesi ile Ürünlü, Ömeroğlu, Karakıl köyleri ve Sarıgöldağı mevkisinde oturan vatandaşların katılımıyla soru-cevap bölümü gerçekleştirildi.

Kilis Çevre ve Şehircilik İl Müdürü İsmail Bölükbaşı, Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Murat Sakar, ANKATEK Çevre Madencilik Mühendislik Ltd. Şti. Temsilcileri Firdevs Taştan ve Tuğba Uçankuş, vatandaşların merak ettikleri konularda açıklama yaptılar.
Bir soru üzerine söz alan KİTSO Genel Sekreteri Murat SAKAR ise “ Organize sanayi bölgesi kurmanın uzun ve meşakkatli bir yol olduğunu” söyleyerek “İlk müracaatını 18 Mart 2013 tarihinde yaptıklarını, o günden bu güne önemli mesafe alındığını” belirtti. OSB’ nin müracaatını takip eden süre içerisinde, Bilgilendirme Raporunun hazırlandığını, Etüt çalışmasının yapıldığını, Yer Taspit Komisyonunun toplanarak kesin yer tespitinin yapıldığını, 1/25000 ölçekli haritanın çıkartıldığını, tescil harici yerlerin hazine adına tescil edildiğini, jeolojik Gözlemsel Etütün tamamlandığını, Mera vasıflı arazilerin mera vasfının kaldırılması için işlem başlatıldığını ve ÇED Raporunun tamamlanma aşamasına geldiğini” belirtti.
Ortak aklın ürünü olan bu projeye sahip çıkılmasını isteyen Murat Sakar projenin tek başına değil uzantıları ile birlikte önemli olduğunu, Amanos tüneli ile 85 km mesafeden İskenderun körfezine ulaşılacağını, OSB’ den Öncüpınar Gümrük kapısına bağlantı yapılacağını ifade ederek, Konya’dan Gaziantep ve Mersine gelecek olan Hızlı Tren Projesine Kilis’in de dahil edilmesi gerektiğini belirterek bunun için şimdiden çalışılması gerektiğini belirtti. Kilis Polateli Şahinbey Tekstil İhtisas Organize sanayi Bölgesinin Ülkemizin en büyük Organize Sanayi Bölgesi olacağını belirten Murat Sakar emeği geçen herkese teşekkür etti.
Toplantıya katılanların projeyi Çılgın Proje olarak adlandırdıkları ve projeden büyük heyecan duydukları gözlendi.

KİLİS POLATELİ ŞAHİNBEY TEKSTİL İHTİSAS OSB ÇED BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
KİLİS POLATELİ ŞAHİNBEY TEKSTİL İHTİSAS OSB ÇED BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
KİLİS POLATELİ ŞAHİNBEY TEKSTİL İHTİSAS OSB ÇED BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
KİLİS POLATELİ ŞAHİNBEY TEKSTİL İHTİSAS OSB ÇED BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
KİLİS POLATELİ ŞAHİNBEY TEKSTİL İHTİSAS OSB ÇED BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI