Haberler

ODA BAŞKANLARIMIZ TOBB HİZMET ŞEREF BELGELESİ TÖRENİNE KATILDI

  • 16.07.2014

10 ve 20 yıl süreyle görev yapan TOBB Genel Kurul delegelerine hizmet şeref belgesi ve plaketleri, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın da katıldığı törende verildi. Oda ve Borsaların Yönetim Kurulu ve Meclis Başkanları da hazır bulunduğu törene Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet  Erdal ÖNDEŞ ve Meclis Başkanımız Mehmet ÖZÇİLOĞLU da katıldılar.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, törenin açılışında yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Gül ve Bakan Yazıcı’ya Türk iş dünyasına yaptıkları katkılar için teşekkür etti.
 TOBB camiası olarak; ailede birlik-beraberliğe, kadirşinaslığa, vefaya büyük önem verdiklerini belirten Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Bu kapsamda, delege olarak belirli bir dönemi tamamlayan kardeşlerimize Hizmet Şeref Belgeleri’ni takdim ederiz. Camiamızın geleneği olarak bu töreni her yıl Mayıs ayındaki genel kurulumuzdan bir gün önce yapıyoruz. Ancak Soma’da meydana gelen maden faciasından dolayı, bu yıl 22 Mayıs tarihinde yaptığımız 70. Genel Kurulumuzda, bu töreni yapmadık. Törenimizi erteleyip, Soma için yardım kampanyası başlattık. Yardım kampanyamıza büyük destek oldu. Bu kapsamda toplanan 16 milyon 800 bin lirayı aşan bağışı, Sayın Başbakanımızın huzurunda ilgili kamu kurumuna ilettik. Bu vesileyle; Maden şehitlerimizin geride bıraktığı emanetlerine sahip çıkan ve bağışta bulunan Oda-Borsalarımıza, iş dünyamıza ve vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum.”

30 yıldaki dönüşüm
 Herkesin bizzat şahit olduğu bir gerçek olduğundan bahseden Hisarcıklıoğlu, “Son 30 yılda Türkiye müthiş bir dönüşüm yaşadı. 30 yıl önce Rahmetli Özal’la birlikte özel sektörün fark edilmesi; ve daha sonra özellikle 2002 yılında Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ün Başbakanlığı döneminde başlatılan, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan döneminde de devam eden reform ve istikrar adımlarıyla, Türkiye müthiş bir atılım yaptı. Bu süre zarfında, Türk özel sektörü neleri başarabileceğini tüm dünyaya gösterdi. Adeta rüştünü ispat etti” diye konuştu.

Türkiye’nin bir tarım ülkesi iken, İtalya ile Çin’in arasındaki en büyük sanayi devi haline geldiğini ifade eden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu,  30 yıl önce sadece 5 tarım ürünü satabilirken, bugün 200’den fazla ülkeye, 20 bin çeşit mal satar hale gelindiğini anlattı. Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Yılda 152 milyar dolar ihracat yapıyoruz, bunun yüzde 92’si de sanayi malı. Birçok sektörde küresel başarı hikâyeleri yazdık. Tarım hasılasında dünyanın 7’nci büyük ülkesi olduk. Yılda 36 milyon turist ağırlayarak, Turizmde dünyada en fazla turist çeken 6ncı destinasyon haline geldik. Müteahhitlikte ve karayolu taşımacılığında dünyanın 2nci büyük gücü olduk. İşte bütün bunları, özel sektör eliyle yaptık. Yani, bu salonda gördüğünüz insanların temsil ettiği kitle yaptı. Çünkü bu salondakiler, 81 il 160 ilçede Türk özel sektörünü temsil ediyorlar.  Bu salondakiler, tüm Türkiye’de 1,5 milyon müteşebbisi temsil ediyorlar. İşte bu nedenle, bu salonu dolduran, Türk özel sektörünün temsilcisi olan Başkanlarımızı kutluyor, her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

Hizmet Şeref Belgesi alanlara teşekkür
Hizmet Şeref Belgesi alan iş dünyası temsilcilerine de ayrı ayrı teşekkür eden Hisarcıklıoğlu, “Bu ülkede daha üretimin, ticaretin adı yokken onlar üretiyordu, ticaret yapıyordu. Bu ülkede tüccarın itibarı yokken, memur olmayana kız bile verilmediği yıllarda onlar bu işe baş koydular. Kazanırken kazandırmanın, insanlara iş ve aş sağlamanın mutluluğunu öğrettiler, herkese örnek oldular. Dürüst tüccarın ne olduğunu gösterdiler. Hem bu işin cefasını çektiler. Hem de, TOBB camiası içinde farklı kademelerde görev alarak Türk özel sektörünün yükünü üstlendiler. Özel sektörün önünü açmak için, –bu camiadaki herkes gibi-  para pul almadan çalıştılar. Bu gayretler sayesinde Türkiye’de girişimci sayısı arttı. İş adamlarımızın, iş kadınlarımızın sayısı arttıkça biz zenginleştik, ülkemiz zenginleşti. İşte bu başarı hikâyesi böyle yazıldı” dedi. Bu camianın kendisine hizmet edenleri, ülkesine hizmet edenleri asla unutmayacağını bildiren Hisarcıklıoğlu, bugün verilen plaketlerin bu emeğin ve vefanın buluşması olduğunu söyledi.

-Türk özel sektörünün Cumhurbaşkanı Gül’e şükran borcu
TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Gül’e Türk özel sektörünün büyük bir şükran borcu olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: “Göreve geldiğinizden bugüne kadar; Bakanlığınız, Başbakanlığınız ve Cumhurbaşkanlığınız döneminde, devlet yönetimine köklü bir değişiklik getirdiniz. Milleti öne alan anlayışı hâkim kıldınız. Devletin özel sektöre bakışını değiştirdiniz. “Özel sektör odaklı ekonomiyi” devlet politikası haline getirdiniz. “Güçlü özel sektör olmadan, güçlü ekonomi olmadan, güçlü devlet olamaz” dediniz. Böylece her ortamda, her platformda bizlere destek verdiniz, güç verdiniz. Bu süreçte ilginizi ve alakanızı camiamızdan hiç eksik etmediniz. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, Türk özel sektörünün çatı kuruluşu olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Yönetim Kurulu toplantısına katılan ilk Cumhurbaşkanı oldunuz.
 
Yurt dışı resmi ziyaretlerinize TOBB’u ve iş dünyamızı davet ettiniz. En üst düzey görüşmelerde Türk özel sektörünü öne çıkardınız. Biz de sizin bu desteğinizden güç aldık. Gittiğimiz her ülkeye daha fazlacesaret ve özgüvenle gittik.  Yaptığımız her işi daha iddialı yaptık. İşte bugün Türk özel sektörünün başarısı varsa, Türkiye bölgesinin en büyük ekonomik gücü haline geldiyse bunda sizin çok büyük emeğiniz var. Türkiye için büyük bir kazanım olan siyaset adamlığınızın, devlet adamlığınızın çok büyük rolü var. Ben bütün bu süreç boyunca her ortamda bizi öne çıkaran ve himaye eden yaklaşımınızdan dolayı, bizlere verdiğiniz büyük destek ve cesaretten dolayı; bu salonu dolduran müteşebbisler adına, camiam adına ve Türk özel sektörü adına size en içten minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Biz, dün olduğu gibi yarın da bu ülkeyi daha zengin, bu milleti daha müreffeh yapmak için koşacağız. Ve inşallah en kısa sürede, bu ülkeyi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokacağız.  Çünkü biz şuna inanıyoruz: Allah hiçbir emeği zayi etmez.”

ODA BAŞKANLARIMIZ TOBB HİZMET ŞEREF BELGELESİ TÖRENİNE KATILDI
ODA BAŞKANLARIMIZ TOBB HİZMET ŞEREF BELGELESİ TÖRENİNE KATILDI