Haberler

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAN ZEYTİN DALI HAREKATINA VE KİLİS’E DESTEK ZİYARETİ

  • 28.01.2018
  • kilistso

ASKON, HAK-İŞ, MEMUR-SEN, MÜSİAD, KAMU-SEN, TESK, TİM, TOBB, TÜGİAD, TÜMSİAD, TÜRK-İŞ, Türkiye Barolar Birliği ve TÜRKONFED Başkan ve Temsilcilerinden oluşan Sivil toplum ve iş dünyasını temsil eden 13 kuruluş, Zeytin Dalı Harekâtı’na desteklerini göstermek üzere Kilis’e geldi.

 

Sicil Toplum Kuruluşlarının Kilis temsilcileri ile İlimizin misafirlerini karşılayan KİTSO Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ, ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek şunları söyledi:

 

“Sınırımızda odaklanan ve ülkemizin güvenliğini tehdit eden terör örgütlerini temizlemek, huzur ve güveni sağlamak amacıyla Devletimizin haklı ve gerekli olarak başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı’na desteklerini göstermek üzere serhat şehri Kilis’imize gelen misafirlerimizin bu önemli ziyaret bizleri mutlu etti. Şahsım camiam ve hemşerilerim adına kendilerine teşekkür ediyor, hoş geldiniz diyorum.

 

Tarihi kahramanlıklar ve zaferlerle dolu ordumuz, Zeytin Dalı Harekâtız da zaferle nihayetlendirerek bölgemize ve sınırımıza huzur ve barışı getirecektir. Ülkemizin sivil toplumunu ve iş dünyasını temsil eden bizler temsilcileri olduğumuz kuruluşlar ve camialarız adına Devletimizin bu haklı ve gerekli mücadelesinin yanındayız.” Dedi.

 

Karşılamanın ardından Kilis Valiliğine geçildi.

 

Ziyaret sonrasında düzenlenen basın toplantısında heyet adına konuşan TOBB Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU, Türkiye sivil toplumu ve iş dünyası olarak devletin ve milletin yanında olduklarını, “Bu bölgede yaşayanlar bizim komşumuzdur, kardeşimizdir. Aramıza kimse fitne ve fesat sokamaz, bizi birbirimize düşman edemez. Bize ders vermeye kalkışanlar, gelsinler, insanlık neymiş görsünler” dedi.

 

HİSARCIKLIOĞLU açıklamasında şunları söyledi:

 

“Türkiye’nin sivil toplumunu ve iş dünyasını temsil eden ülkemizin önde gelen kuruluşları olan: ASKON, HAK-İŞ, MEMUR-SEN, MÜSİAD, KAMU-SEN, TESK, TİM, TOBB, TÜGİAD, TÜMSİAD, TÜRK-İŞ, Türkiye Barolar Birliği, TÜRKONFED olarak buradayız.

 

Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgeyi terör örgütlerinden temizlemek ve huzuru sağlamak amacıyla büyük bir operasyon yürütüyor. Devletimize ve milletimize desteğimizi göstermek için Suriye sınırındayız.

 

Bu kapsamda, Kilis Valimiz Dr. Mehmet TEKİNASLAN’ı ziyaret ettik. Kendisi zor bir zamanda, çok önemli bir görevi başarı ile yürütüyor. Sayın Valimize bizi kabul ettiği için teşekkür ediyoruz.

 

Suriye’de çatışmaların başladığı ilk günden bu yana, Türkiye büyük sorumluluk üstlendi. Bir yandan PKK, PYD, YPG, DAEŞ gibi terör örgütlerine karşı mücadele ediyoruz. Diğer taraftan, Suriye’nin toprak bütünlüğü için diplomasi yürütüyoruz. Diğer yandan da, savaşın ortasında kalmış 3,5 milyon Suriyeli kardeşimizi ülkemizde misafir ediyoruz.

 

Bu süreçte, Suriye’ye komşu olan şehirlerimiz de büyük bir sorumluluk üstlendiler. İşte Kilis onlardan biri. Bu şehir, terör örgütlerinin vahşetinden kaçan on binlerce masumun umudu oldu. Kilis’in nüfusu 90 bin, misafir ettiği mülteci sayısı 125 bin. Yani Kilis kendi nüfusundan daha fazla misafiri ağırlıyor.

 

Dünyanın hiçbir yerinde bunun başka bir örneğini göremezsiniz. Şimdi bazı ülkeler, yaptığımız operasyonlar üzerinden ahkâm kesiyor, güya bize insanlık dersi vermeye kalkıyorlar. Kimse merak etmesin, inancımız gereği insan hayatına en fazla değeri biz veririz. Bu bölgede yaşayanlar bizim komşumuzdur, kardeşimizdir. Aramıza kimse fitne ve fesat sokamaz, bizi birbirimize düşman edemez. Bize ders vermeye kalkışanlar, gelsinler, insanlık neymiş görsünler.

 

Zeytindalı harekâtı ile birlikte bu şehirlerimizin sorumluluğu bir kat daha arttı. Bir taraftan askerlerimizi ağırlıyorlar. Diğer taraftan hain teröristlerin kahpece saldırılarını göğüslüyorlar. Bu saldırılarda Kilis ve Hatay’da vatandaşlarımız şehit oldu. Kilis’teki şehitlerimizden biri iş dünyamızın üyesi; bir ahi. Kırıkhan’daki şehidimiz de işçilerimizin üyesi.

 

Sivil toplum olarak, millet olarak tek vücuduz. Bu kritik süreçte, hem taziyelerimizi iletmek, hem de desteğimizi ifade etmek için buradayız. Birazdan, teröristlerin saldırısı ile zarar gören camiyi ziyaret edeceğiz. Hainlerin bir camiye saldırmış olması, her türlü insani ve manevi değerden uzak olduklarının en açık göstergesidir.

 

Kilis ve Kırıkhan’da şehit olan vatandaşımızın ailelerine taziye ziyaretinde bulunacağız. Daha sonra Reyhanlı’yı ve Cilvegözü Sınır Kapımızdaki sahra hastanemizi ziyaret edeceğiz. Herkes şunu artık görmelidir; masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan terör gruplarına sessiz kalmamız beklenemez.

 

Tüm uluslararası camiayı, konuyu saptırmayı bırakıp, teröre karşı net ve ortak duruş sergilemeye davet ediyoruz. Yurtdışındaki muhataplarımıza da bu harekâtın haklılığını anlatıyoruz. 

 

Türkiye sivil toplumu ve iş dünyası olarak devletimizin ve milletimizin yanındayız. Bu vesile ile şehit askerimize ve vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’ta rahmet diliyoruz, mekânları cennet olsun. Allah, Mehmetçiğimizi korusun, Ordumuzu muzaffer kılsın. Allah yar ve yardımcımız olsun”.

 

Valilik ziyareti sonrası Kilis Belediyesi, roket isabet eden tarihi Çalık Camii ve camide vefat eden şehitlerimizin taziye evlerini ziyaret eden heyet ilimizden ayrılarak Kırıkhan ve Reyhanlı’ya giderek ziyaretlerine burada devam ettiler.

 

 

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAN ZEYTİN DALI HAREKATINA VE KİLİS’E DESTEK ZİYARETİ
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAN ZEYTİN DALI HAREKATINA VE KİLİS’E DESTEK ZİYARETİ
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAN ZEYTİN DALI HAREKATINA VE KİLİS’E DESTEK ZİYARETİ
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAN ZEYTİN DALI HAREKATINA VE KİLİS’E DESTEK ZİYARETİ