Haberler

BAKAN TÜFENKCİ KİTSO’DA

  • 04.12.2017
  • kilistso

Ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Kilis’e gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent TÜFENKCİ, Kilis Ticaret ve Sanayi Odasında sanayici ve işadamlarıyla düzenlenen toplantıya katıldı.

Kilis Valisi Dr. Mehmet TEKİNARSLAN, Kilis Milletvekilleri M. Hilmi DÜLGER ve Reşit POLAT, Kilis Belediye Başkanı Av. Hasan KARA, AK Parti İl Başkanı İzzet TOPRAK, il protokolü ile sanayici ve işadamları, esnaf ve sanatkârların temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan KİTSO Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ;

“6 Haziran 1995 tarihinde il olan Kilis bugüne kadar başta ekonomik olmak üzere birçok alanda atılım içerisinde olmuş ve önemli gelişme kaydetmiştir.

Öteden beri Suriye-Anadolu ticaret yolu üzerinde bulunması nedeni ile her zaman canlı bir ticarete sahip olmuştur.

Eğitime, okumaya, bilime önem veren bir neslimiz; Okuma hevesinde olan bir gençliğimiz var. Onun için Üniversite giriş sınavlarında yıllardır üst üste Türkiye birincisi olmaktadır.

Hiç sanayimiz yok iken kurduğumuz Organize Sanayi Bölgesinde boş yer kalmadığından genişleme çalışmaları devam ederken, bir yandan da komşumuz Gaziantepli paydaşlarımızı da yanımıza alarak Ülkemizin en büyük İhtisas Organize Sanayi Bölgesini kurma çalışmalarımız tamamlanmıştır.

İşte bu sanayileşme ve gelişme hevesi ile hızlı bir şehirleşme yaşayan Kilis 2011 yılında başlayan Suriye’deki olayların giderek iç savaşa dönüşmesi neticesinde büyük bir göç dalgası ile karşı karşıya kalmıştır.

Bunun neticesinde Kilis kendi nüfusundan daha fazla Suriyeli misafire ev sahipliği yapmaktadır.

Bugün İlimizde 93.400 kişi olan merkez nüfusumuza karşılık yaklaşık 130.000 geçici koruma altında Suriyeli sığınmacı yaşamaktadır.

İşte bu tarihten sonra içinde bulunduğumuz coğrafyada Uluslar arası boyutta yaşanan sorunlar 18 Ocak 2016 tarihinden itibaren Kilis’i hedef haline getirmiş ve muhtelif zamanlarda Suriye tarafından Kilis’e 100’e yakın roket atılmış, 25 kişi şehit olmuş, birçok kişide yaralanmıştır.

Muhtelif zamanlarda atılan roketler Kilis’te büyük bir güvenlik sorunu yaratmış, ekonomisinden, eğitimine kadar birçok konuda büyük zarar görmüştür.

En son 05.05.2016 tarihinde atılan roketler Kilis’te panik yaşanmasına ve kısmen şehrin boşalmasına neden olmuştur.

Büyük bir güvenlik sorunu yaşayan Kilis 24 Ağustos 2016 tarihinde başlayan Fırat Kalkanı Hareketi ile rahatlamış, çok şükür Devletimizin aldığı tedbirlerle güvenlik yeniden sağlanmıştır.

Ancak bu gün gelinen noktada, Kilis’in yaşamış olduğu ve biraz önce bahsettiğim olaylar nedeni ile işadamlarımızın, sanayicilerimizin, esnafımızın kısacası şehrimizin yaşadığı ekonomik sorunlar devam etmektedir.

Esnafımızın, sanayicimizin ve İşadamlarımızın ayakta kalması ve istihdam sağlayabilmesi için ilave desteklere ihtiyaç duymaktadır. 

Piyasaya sıcak para sürülmesi, ödenmesinde güçlük çekilen kredilerin ertelenmesi,

Firmalarımızın son 3 yıl içerisindeki ciroları dikkate alınarak faizsiz uzun vadeli bir kredi sisteminin uygulanması,

Terörden etkilenen İlimizde tamamen durma noktasına gelen gayrimenkul satışları ve inşaat sektörünün yeniden canlandırılması için konut olacak tüketicilere düşük faizli konut kredisi verilmesi,

31.12.2017 tarihine kadar ertelenen, Vergi ve SSK-Bağkur Prim Ödemelerinin 2018 yılı içerisinde ödenmesi, Kilis’te krizin devam etmesi nedeni ile mümkün değildir. Bu sebeple Mücbir sebep halinin uzatılması gerekmektedir. Temennimiz tamamen silinmesidir.

2017 yılında KOSGEB tarafından esnafa verilen 40.000.TL tutarındaki kredilerin 2018 yılında başlayacak ödemelerin zirai kredilerde olduğu gibi bir yıl ertelenmesi,

Kilisli sanayici, işadamı ve esnaflarımızın Hükümetimizden beklentisidir.” Dedi.

Öncüpınar Gümrük Kapısı ile ilgili taleplerini de dile getiren KİTSO Başkanı sözlerine şöyle devam etti:

“Serhat şehrimiz Kilis’i tarihi ve coğrafi şartlar sınırında ücra bir köşeye sıkıştırmıştır. Coğrafi olarak doğusu, batısı ve kuzeyi Gaziantep’le çevrili güneyi ise Suriye sınırına dayanmıştır. Tabiri caizse tek nefes aldığımız yer veya şahdamarımız, Ortadoğuya açılan en büyük gümrük kapısı Öncüpınar Gümrük Kapısıdır.

Bu kapı Kilis’in ekonomisi üzerinde birinci derecede etkilidir ve çok önemlidir. Son zamanlarda bu kapının kapatılacağı, işlevlerin Çobanbey Gümrük kapısına kaydırılacağı gibi endişeler yaşanmaktadır.

Kilis bu konuda rahatlatılmalı, Öncüpınar Gümrük kapısının işlevi daha da arttırılarak Kilis’in ekonomisine katkı sunmaya devam etmelidir.”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent TÜFENKCİ’ den Kilis’e Gümrük Müdürlüğü açılmasını da isteyen ÖNDEŞ bunun Kilis için bir eksiklik olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti:

“İlimizde Gümrük Müdürlüğü bulunmamaktadır. Öncüpınar Gümrük Kapısının iş yoğunluğu Suriye’de yaşanan olaylar nedeni ile fazlasıyla artmıştır. Bu kapıdan çıkış yapmak üzere yükünü yükleyen araçlar gümrükleme işlemi için 60 km mesafede bulunan Gaziantep Gümrük Müdürlüğüne giderek tekrar Öncüpınar Gümrük kapısına dönmektedir.

Bu durum iş ve zaman kaybına yol açmaktadır. Kilis-Gaziantep karayolunun yoğunluğunu ve nakliye masraflarını arttırmaktadır.

Kilis Mevcut Organize Sanayi Bölgesinin yanında Kilis Polateli Şahinbey tekstil İhtisas Organize sanayi Bölgesinin de devreye girmesi ile çok yakın zamanda bir sanayi ve üretim merkezi olacaktır. Limak Holdinge ait üretimi devam eden Bims, Parke ve briket üretimin yanında inşaat devam eden ihracata yönelik planlanan çimento fabrikasının da üretime geçeceği düşünülürse Kilis’e acilen bir Gümrük Müdürlüğünün açılması gerekmektedir.

Bu konuda üyelerimizden de yoğun talep almaktayız. Zatıâlinizce olumlu karşılanacağını ümit etmekteyiz.

Son olarak yeni kurulmuş olan Kilis Polateli Şahinbey Tekstil İhtisas Organize sanayi Bölgesini de 80 km mesafeden Limana bağlayacak ve Ülkemizin de önemli Tünel projelerinden olan Amanos Tünelinin açılması Kilis ve bütün GAP Bölgesi için önemlidir.”

KİTSO Başkanından sonra Kilis Valisi Dr. Mehmet TEKİNARSLAN yaptığı konuşmada Sayın Bakana ve heyetine Kilis’e yapılan bu ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek teşekkür etti. Kilis’in genel durumu hakkında bilgiler verdi.

Daha sonra Kilisli sanayici ve işadamlarına hitap eden Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent TÜFENKCİ, Kilis’in her türlü pozitif ayrımcılığı hakettiğini belirterek şunları söyledi;

“Suriye’de yaşanan olaylardan dolayı, Kilis’in zor durumunun ve yaptığı fedakârlığın farkındayız. Bu nedenle Kilis'e pozitif ayrımcılık yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Öncüpınar Sınır Kapısının kapatılması söz konusu değildir. Çobanbey Sınır Kapısını açacak, Kilis Öncüpınar Sınır Kapısını da daha modern bir hale getireceğiz. Kilis Öncüpınar Sınır Kapısını, bölgeye ve Kilis'e yakışır bir hale dönüştüreceğiz.

Kilis'e Gümrük Müdürlüğü kurulması için çalışma yapacağız. Kilis kriterlere yaklaşsa bile bir Gümrük Müdürlüğünü kurarız.”

Kilis'te 2017 yılsonu itibariyle sona erecek olan Mücbir Sebep Hali ile ilgili Maliye Bakanı ile görüşeceğini vurgulayan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent TÜFENKCİ, Kilis özelinde sınır ticaretinin gelişmesi ve çeşitlenmesi için Kilisli esnaflarında içinde olacakları projeler hazırlayacaklarını vurguladı.

BAKAN TÜFENKCİ KİTSO’DA
BAKAN TÜFENKCİ KİTSO’DA
BAKAN TÜFENKCİ KİTSO’DA
BAKAN TÜFENKCİ KİTSO’DA
BAKAN TÜFENKCİ KİTSO’DA
BAKAN TÜFENKCİ KİTSO’DA
BAKAN TÜFENKCİ KİTSO’DA
BAKAN TÜFENKCİ KİTSO’DA
BAKAN TÜFENKCİ KİTSO’DA
BAKAN TÜFENKCİ KİTSO’DA