Haberler

HOPA TİCARET VE SANAYİ ODASINDAN KİTSO’YA ZİYARET

  • 06.10.2016
  • kilistso

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu ve meclis üyelerinden oluşan bir heyet, Kilis Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti.

KİTSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyelerinin hazır bulunduğu ziyarette, müşterek bir meclis toplantısı icra edildi.

KİTSO’da yapılan toplantıda, KİTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ, Hopa heyetine Kilis'in ekonomik ve sosyal durumu hakkında bir konuşma yaparak Hopa TSO heyetini bilgilendirdi. KİTSO Başkanı ÖNDEŞ yaptığı konuşmada; “Sayın Meclis Başkanım, sayın Yönetim Kurulu Başkanım, Hopa Ticaret ve Sanayi Odasının Çok Değerli heyeti, Değerli çalışma arkadaşlarım, sizleri Odamızda görmekten büyük memnuniyet duyduğumu belirterek şahsım ve değerli çalışma arkadaşlarım adına hepinize hoş geldiniz der saygıyla selamlarım….

Bilindiği üzere Kilis Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Suriye sınırında küçük bir ildir. Daha önce Gaziantep’e bağlı bir ilçe iken 1995 yılında il statüsüne kavuşmuş olup, Ülkemizin 79. İli olmuştur.

Kuruluş tarihi bilinemeyecek kadar eskilere dayanmaktadır. Kendine özgü şivesi, mutfağı, folkloru, han, hamam, kervansaray, kale ve cami gibi kültür varlıkları ile tarihi bir şehir özelliğini taşımaktadır.

En önemli tarım ürünü üzüm ve zeytindir.

Öteden beri Suriye-Anadolu ticaret yolu üzerinde bulunmasından dolayı her zaman canlı bir ticarete sahip olmuştur. 

Sanayisi gelişmemiştir. Ancak sanayileşme çabası ve gayreti içerisindedir. 90 hektar alan üzerine kurulu bir organize sanayi bölgemiz bulunmaktadır. Bu bölgede yer alan 43 parselin de tamamı dolmuştur. 28 parselde üretim yapılmaktadır. 6 parselde inşaat devam etmektedir. Genişletilme çalışmaları devam etmekte olup, 128 hektar alanın kamulaştırma ve parselasyon işlemi tamamlanmıştır.

Ayrıca il merkezine 18 km. mesafede bulunan Polateli ilçemiz sınırları içerisinde Kilis Polateli Şahinbey Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin kuruluş çalışmaları Odamızın girişimleri ile devam etmektedir.

Bu Organize Sanayi Bölgesi Kilis’in Polateli ilçesi sınırları içerisinde 15 bin dönüm arazi üzerinde kurulacaktır.

Gelişme sahasında bulunan hazine arazileri ile birlikte 45 bin dönüme kadar büyütülmesi mümkündür.

Kurulduğunda alan olarak Ülkemizin en büyük Organize Sanayi Bölgesi olacaktır.

Yaklaşık 100 bin kişiye istihdam sağlayacaktır.

Bu güne kadar;

Bütün etüt çalışmaları bitirilmiş,

ÇED Raporu çıkartılmış,

Mera Vasıflı arazilerin vasıf değişikliği yapılarak Hazine adına tescili yapılmış,

Müteşebbis Heyet oluşturularak Bakanlık Onayına sunulmuştur.

Sayın Başkan, Değerli Misafirler,

Fazla vaktinizi almadan, özet olarak Odamızdan ve Suriye’de yaşanan olaylardan bahsederek sözlerimi tamamlamak istiyorum.

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası 1922 yılında kurulmuş Ülkemizin en eski Odalarından biridir.

1292 aktif üyemiz bulunmaktadır. Bunun 638 kişisi tüzel, 654 kişisi de gerçek kişilerden oluşmaktadır.

13 Meslek Komitemiz mevcut olup, meslek komitesi üye sayımız 71 kişidir.

Meclisimiz 29, Yönetim Kurulumuz ise 7 kişiden oluşmaktadır.

Mevcut arsamız üzerine yapılan Hizmet Binamızın inşaatı devam etmektedir.

Konferans ve Toplantı salonlarından oluşan B Blok inşaatı tamamlanmıştır.

İdari bölümlerden oluşan A Blok 4 ve 5. ilave kat inşaatları devam etmektedir.

Hizmet binası inşaatı 2017 yılında tamamlanacaktır.

Hemen yanı başımızda Suriye’de yaşanan olayların Kilis’e etkilerine gelince;

Kilis 2011 yılında başlayan Suriye’deki iç savaş nedeniyle büyük bir mülteci göçüne maruz kalmıştır.

Halen kendi nüfusundan daha fazla mülteciye ev sahipliği yapmaktadır.

127 bin kişi nüfusu bulunan Kilis’te 140 bin kişi civarında Suriyeli mülteci bulunmaktadır. Bunların yaklaşık 40 bin kişisi Öncüpınar ve Beşiriye adlı 2 Mülteci kampında barınmakta, diğerleri ise şehir içerisinde konaklamaktadır.

Kilis’in tek başına aldığı mülteci sayısı tüm Avrupa devletlerinin aldığı mülteci sayısından fazladır.

Kilisliler bütün zorluklara rağmen bu yükü omuzlamayı başarmış ve tüm Dünyaya örnek olacak bir yardımlaşma ve dayanışma içerisinde olmuştur.

Ancak yanı başımızda devam eden savaş ortamı birçok terör örgütünün sınırımıza yerleşmesine sebep olmuştur.

Bunun neticesinde 18 Ocak 2016 tarihinden itibaren Suriye’deki terör örgütlerinin hedefi haline gelmiş ve bu örgütlerin roketli saldırılarına maruz kalmıştır.

Bu güne kadar Kilis’e yaklaşık 100 adet Katyuşa roketi atılmıştır. Bu saldırılar neticesinde biri güvenlik görevlisi olmak üzere 25 kişi şehit olmuş, 100’ den fazla kişi de yaralanmıştır.

Halen zaman zaman devam eden bu saldırılar nedeni ile Kilis’in güvenliği tehdit altındadır.

Yine bu saldırılar nedeni ile ekonomisi ve sosyal hayatı olumsuz etkilenmiştir.

Temennimiz barışın bir an önce sağlanarak, Suriyeli mültecilerin kendi vatanlarına dönmeleri ve Kilis’imizin de eski huzurlu günlerine kavuşmasıdır.

Sözlerime son verirken Allah Ülkemize, Devletimize ve Milletimize zeval vermesin; Birliğimizi, dirliğimizi bozmasın diyorum.. Değerli heyetinizin Odamıza yaptığı bu ziyaretten büyük mutluluk ve memnuniyet duyduğumuzu tekrar belirterek, hepinizi saygı ve muhabbetle selamlıyorum.” Dedi.

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman AKYÜREK de ilçenin ekonomik ve sosyal durumuyla ilgili bilgi verdi.

AKYÜREK; Bu ülkenin hangi toprağında nerede ne sıkıntı varsa, bu sıkıntılardan dolayı Türk Halkının Anadolu geleneğinden kaynaklı olarak yüreğinin yandığını söyledi.

AKYÜREK: “Buraya bomba düştü, ülkemizin başka yerlerine de düşüyor ama emin olun ülkemizin her tarafı bu acıyı ve üzüntüyü yaşıyor. Sizlerin şehitleri bizimde şehidimizdir. Acı sizin kadar bizimde acımızdır. Buradan tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, acılı ailelerine sabırlar, yaralılarımız ve gazilerimize de acil şifalar diliyorum” dedi.

Hopa’nın Gürcistan üzerinden Kafkas ülkelerine Sarp Sınır Kapısına sahip olduğunu kaydeden AKYÜREK: “İlçemiz 35 bin nüfusu olan, Kafkas Cumhuriyetlerine Gürcistan Üzerinden sınır kapsı bulunan bir yer. Günlük 20 bin, yılda yaklaşık 7 milyon yolcunun giriş ve çıkış yaptığı  Sarp Sınır kapısına sahibiz. En çok yolcunun giriş çıkış yaptığı bu hudut kapısında sorun ve sıkıntılarımızda olmuyor değil ama bu giriş çıkışlar ekonomiye ciddi bir canlılık getiriyor. Ticaret sadece kendi sınarlarımız, kenti topraklarımız kendi ilçemiz ve şehrimiz içinde dönmüyor. Nerede yabancı varsa nerede hareket varsa ticaret orada var.  Hopa’da 7 milyon insanın geçtiği bir kapı var. Türkiye’nin en önemli limanlarından biri Hopa PORT özelleştirme kapsamında 2’inci sırada özelleştirilen bir liman. Hem transit yüklere hem de bölgesel ve iç piyasaya hitap eden bir limanımızıdır” dedi.

Hopa Limanının lojistik açıdan Hopa’ya önemli katkılarının olduğunu belirten AKYÜREK “Güneydoğu’dan bizim bölgelere bir yük nakli varsa, Hopa’da çok iyi bir liman var ve bu liman sizlerin hizmetine hazırdır. Karadeniz’de, Ortadoğu ve iç turizmden kaynaklı yoğun bir turizm artışı var. Son 5 yılda hayal edilemeyecek derecede turizm ekonomisi doğdu. Bu turizm ekonomisinden bizler yeterince pay alabiliyor muyuz? Tecrübe etmek için beklemek gerekmez. Tecrübelilerden yararlanmak maliyetin düşürülmesi ve riskin azaltılması anlamına geliyor. Bu yüzden tecrübelerinizden yararlanmak istiyoruz. Bin 500 yatak kapasitesine sahip olan ilçemizde  yaz döneminde boş yatak bulmak çok zor. 10’uncu aydan sora da yüzde 50 kapasite ile çalışıyoruz. Gelişen bu turizmden yeteri kadar pay alabilmek için yağışın ve yeşilin yok denecek kadar az olduğu Ortadoğu ülkelerine diyoruz ki cennetin bütün ihtişamı Karadeniz’de var. Herkesi bu güzelliği ve doğayı görmeye davet ediyoruz.” dedi.

Hopa Limanı hakkında bilgiler veren HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin ÖZER ise,  Hopa Limanın konumu itibariyle merkezi bir yerde olmadığını bu durumun beraberinde bazı avantaj ve dezavantajları getirdiğini söyledi.

ÖZER “Bu dezavantajı avantaja çevirmek istiyoruz. Doğu ve Güneydoğu bölgemizin kömür ihtiyacı limanımızdan ulaştırılıyor. Diğer limanlardan gelen inşaat malzemeleri de buranda iç ve yurt dışı piyasasına ihraç ediliyor. Bunların dışında limanımızda farklı terminaller var. Bunların bir tanesi de petrol ve akaryakıt terminali. Romanya ve Bulgaristan’daki rafinerilerden gelen akaryakıt doğru Anadolu bölgesine veriliyor” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuiyeti dile getiren KİTSO Meclis Başkanı Mehmet ÖZÇİLOĞLU; “Odalar arası işbirliği, bilgi ve görüş alışverişi önem arz etmektedir. Bugün buraya gelerek bizleri ziyaret ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Kapılarımız sizlere her zaman açıktır.” Dedi.  

HOPA TİCARET VE SANAYİ ODASINDAN KİTSO’YA ZİYARET
HOPA TİCARET VE SANAYİ ODASINDAN KİTSO’YA ZİYARET
HOPA TİCARET VE SANAYİ ODASINDAN KİTSO’YA ZİYARET
HOPA TİCARET VE SANAYİ ODASINDAN KİTSO’YA ZİYARET
HOPA TİCARET VE SANAYİ ODASINDAN KİTSO’YA ZİYARET
HOPA TİCARET VE SANAYİ ODASINDAN KİTSO’YA ZİYARET
HOPA TİCARET VE SANAYİ ODASINDAN KİTSO’YA ZİYARET
HOPA TİCARET VE SANAYİ ODASINDAN KİTSO’YA ZİYARET
HOPA TİCARET VE SANAYİ ODASINDAN KİTSO’YA ZİYARET
HOPA TİCARET VE SANAYİ ODASINDAN KİTSO’YA ZİYARET
HOPA TİCARET VE SANAYİ ODASINDAN KİTSO’YA ZİYARET
HOPA TİCARET VE SANAYİ ODASINDAN KİTSO’YA ZİYARET
HOPA TİCARET VE SANAYİ ODASINDAN KİTSO’YA ZİYARET
HOPA TİCARET VE SANAYİ ODASINDAN KİTSO’YA ZİYARET
HOPA TİCARET VE SANAYİ ODASINDAN KİTSO’YA ZİYARET
HOPA TİCARET VE SANAYİ ODASINDAN KİTSO’YA ZİYARET
HOPA TİCARET VE SANAYİ ODASINDAN KİTSO’YA ZİYARET