Haberler

GÜÇ BİRLİĞİ YAPMALIYIZ

  • 07.09.2016
  • kilistso

Kilis’in yeni teşvik paketinde yer almamasına tepki gösteren KİTSO Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ bir basın açıklaması yaparak; “04.09.2016 Pazar günü “Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi” adı ile açıklanan ve önemli teşvik unsurlarını içeren yeni teşvik paketinde ne yazık ki Kilis’in yer almaması tüm Kilislileri derinden üzmüştür.” dedi.

Kilis’in bu ilgisizliği hak etmediğini belirten KİTSO Başkanı sözlerine şöyle devam ederek: “Son yüz yılda hep kaybeden, önemli tarım toprakları Suriye’de kalan, sınırda ücra bir köşeye sıkıştırılmış Kilis, 2011 yılında Suriye’de iç savaşın başlaması ile büyük sıkıntılar yaşamaya başlamıştır.  Dünyada eşi benzeri görülmemiş bir mülteci akımına maruz kalmış, kendi nüfusundan fazla mülteciye ev sahipliği yapmak zorunda bırakılmıştır.

18 Ocaktan itibaren terör örgütlerinin hedefi haline gelerek atılan roketlerle ekonomisi ve sosyal hayatı altüst olmuştur.

Yaşanan bu süreçten dolayı yatırımlar durmuş ve ekonomisi çökmüştür.

Terör olaylardan dolayı kapanan işyerleri ve şehri terk eden insanlar nedeniyle Kilis’te yaprak kıpırdamaz hale gelmiştir.

Bütün bunlara rağmen Doğu ve Güneydoğu Bölgeleri için açıklanan teşvik paketinde Güneydoğu Bölgesinin bir parçası olmasına rağmen Kilis’in yer almaması tüm Kilislilerde hayal kırıklığı yaratmıştır.

Bunun kabul edilmesi mümkün değildir. Bu haksızlığın veya hatanın düzeltilmesi için hep birlikte hareket etme mecburiyetinde olduğumuz kabul edilmelidir.” dedi.

Aynı haksızlığı geçmişte 5084 sayılı yasada da yaşadığımızı belirten ÖNDEŞ, bu sıkıntının ancak birlik beraberlik içerisinde güç birliği yaparak çözülebileceğini ifade etti. KİTSO Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ bu konuda bir teklifleri olduğunu belirterek şunları söyledi;

“Kilis Ticaret ve Sanayi Odası olarak teklifimiz şudur;

İl Yönetimi, Milletvekilleri, Belediye Başkanı, STK Temsilcileri ve Oda Başkanları vakit kaybetmeden bir araya gelmeli ve Ankara nezdinde bu işi takip etmelidir. İşbirliği güçbirliği yaparak, ortak akıl oluşturarak hakkı olan desteklerden Kilis’in faydalanması sağlanmalıdır.” dedi.

GÜÇ BİRLİĞİ YAPMALIYIZ