Haberler

KİTSO KİLİS İÇİN BANKALARDAN DESTEK İSTEDİ

  • 26.05.2016
  • kilistso

Kilis Ticaret ve Sanayi Odasının Kilis’te şubesi bulunan banka müdürlerinin katılımı ile düzenlediği toplantıda Kilis’e yapılan roket saldırıları nedeni ile yaşanan ekonomik kriz ve bu krizin etkilerinin atlatılması hususları görüşüldü.

Toplantıya KİTSO Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile T.C. Ziraat Bankası Müdürü Akif TOHUMCU, T. İş Bankası Servis Yetkilisi Tunç ÇETİN, Şekerbank Müdürü Canan ÇELİKTENYILDIZ, Şube Yönetmeni Erdal ÜNAL, Denizbank Müdürü Ali Rıza İKİDİŞLİ, Garanti Bankası Müdürü Alparslan MAHMAT, Yapı ve Kredi Bankası Müdürü M. Murat ÖZATAN, Finansbank Müdürü Yusuf ÇAPAR, T. Halk Bankası Müdürü Özdemir YALÇIN, Akbank Müdürü Mesut DOĞANYILMAZ ve T. Vakıflar Bankası Müdürü Atilla CANSIZ katıldılar.

Toplantının açılış konuşmasını yapan KİTSO Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ: “Kilis’te Ekonomik Krizin atlatılması için acil olarak ilave desteklere ihtiyaç duyulmaktadır, bu desteklerin başında piyasaya sıcak para sürülmesi ve ödenmesinde güçlük çekilen kredilerin ertelenmesi gelmektedir.” Dedi.

ÖNDEŞ Konuşmasına şöyle devam etti:

“Suriye’de yaşanan savaş nedeni ile başta Kilis’in güvenliği olmak üzere ekonomisi de olumsuz etkilenmiştir. Bu süreç içerisinde 18 Ocak 2016 tarihinden 08.05.2016 tarihine kadar muhtelif zamanlarda Suriye sınırından Kilis’e toplam 74 adet Katyuşa Roketi atılmış, bu saldırılar sonucunda 22 hemşerimiz şehit olmuş, 83 hemşerimiz yaralanmış ve birçok hemşerimiz de maddi manevi zarara uğramıştır.

En son 05.05.2016 tarihinde muhtelif zamanlarda atılan roketler Kilis’te panik yaşanmasına ve geçici de olsa insanların şehri boşaltmasına neden olmuştur.

Bugün gelinen noktada İlimizin yaşadığı güvenlik sorununa bağlı olarak işadamlarımızın, sanayicilerimizin, esnafımızın, yaşadığı sorunlar vardır.

Esnaf, sanayici ve iş adamlarımızın durumunu kısaca özetlemek gerekirse;

Piyasada büyük bir tedirginlik yaşanmaktadır. Yatırımlar durmuştur. Gayrimenkul alım satımları sıfır noktasındadır. Birçok alım taahhütlerinde geri dönüşler yaşanmakta, bağlantılar ve siparişler iptal edilmektedir. İhraç ürünlerinde karşı tarafın yaptığı peşin ödemeler durdurulmuştur. Esnafımız siftah yapmadan dükkân kapatmaktadır.

Yaşanan bu krizin etkisinin azaltılması, esnaf, sanayici ve işadamlarımızın ayakta kalması ve istihdam sağlayabilmeleri için acil olarak ilave desteklere ihtiyaç bulunmaktadır. Bu desteklerin başında piyasaya sıcak para sürülmesi ve ödenmesinde güçlük çekilen kredilerin ertelenmesi gelmektedir. 

Bu sebeple Maliye Bakanlığından tüm beyannamelerin verilme süresinin uzatılması, vergi indirimine gidilmesi ve ertelenmesi talebinde bulunduk. Bakanlıkça 01.03.2016 tarihinden itibaren Kilis’te yaşanan olayları Mücbir sebep sayarak tüm ödemeleri Ocak 2017 tarihine erteledi.

Sanayici ve iş adamlarımızın son 3 yıl içerisindeki Sabit Yatırım Tutarı, Cirosu ve Kredi Borçlarından tutarı en fazla olan kalem esas alınarak 1 yıl ödemesiz 3 yıl vadeli faizsiz kredinin açılması esnaf, sanayici ve iş adamlarımızın rahatlatılması için Başbakanlık ve ilgili Bakanlıklardan talepte bulunduk.

Ayrıca Kilis’te şubesi bulunan bankaların genel müdürlüklerinden de krizin etkisi geçinceye kadar kredi tahsilâtlarının bir süre ertelenmesini veya yeniden yapılandırılmasını istedik.

Hür teşebbüsün unsurları firmalarımız ve bankalarımız ülke ekonomisinin olmazsa olmaz unsurlarıdır. Biri olmadan bir diğerinin yaşaması mümkün değildir. Hep birlikte yatırımlar yapılmakta, üretim-istihdam sağlanmakta ve birlikte kazanılmaktadır. Bir taraf kaybeder ise diğer tarafın da kaybetmesi kaçınılmazdır.

Bu sebeple zor günlerde sorunları hep birlikte göğüslemek ve yaşanan krizin altından hep birlikte kalkmak gerekmektedir. Şimdi fedakârlık ve dayanışma günüdür. Kilis ve Kilisliler bu günleri ve bu günlerde verilen destekleri asla unutmayacaktır.

Kilis’te gelişen olağanüstü günleri hep birlikte yaşadık. Yaşanan olaylar her kesimde olduğu gibi iş dünyasında da korku, endişe ve moral bozukluğu yaratmıştır. Ama çok şükür devletimizin aldığı tedbirlerle 8 Mayıs 2016 tarihinden beri sakin bir süreç yaşamaktayız. Ümidimiz bu sürecin devam etmesi ve Kilis’imizin dolayısıyla Ülkemizin bir saldırıya maruz kalmamasıdır.

Bu huzur ortamı devam ederse kısa bir zaman içerisinde piyasaların yeniden düzeleceğini, eski canlılığına kavuşacağını beklemekteyiz. Bunun için sadece biraz zamana ihtiyacımız var. Bu süreci hep birlikte yönetmemiz, esnafımıza, iş adamlarımıza destek vermemiz ve piyasalara moral kazandırmamız gerekiyor.

Bu aşamada sizlerden ricamız, genel müdürlüklerinize yazdığımız yazı doğrultusunda sizlerden mutlaka görüş alınacaktır. Bu konuda bizleri teyit etmeniz ve kredi ertelenmesi veya yapılandırılması hususunda destekleyici görüş bildirmenizdir. Bu konuda yapılabilecek veya yapabileceğiniz hususlarda teklifler sunmanızdır.”

 

Toplantıda söz alan banka müdürleri de bu konuda müşterilerine her türlü yardıma hazır olduklarını, bankacılık hizmetlerinde bir aksamaya meydan verilmeden işlemlerin normal sürecinde devam ettiğini, krizin atlatılmasında yetkileri çerçevesinde üzerlerine düşen katkıyı yapacaklarını belirttiler. 

KİTSO KİLİS İÇİN BANKALARDAN DESTEK İSTEDİ
KİTSO KİLİS İÇİN BANKALARDAN DESTEK İSTEDİ
KİTSO KİLİS İÇİN BANKALARDAN DESTEK İSTEDİ
KİTSO KİLİS İÇİN BANKALARDAN DESTEK İSTEDİ
KİTSO KİLİS İÇİN BANKALARDAN DESTEK İSTEDİ
KİTSO KİLİS İÇİN BANKALARDAN DESTEK İSTEDİ