Haberler

KİTSO BAŞKANI ÖNDEŞ: KİLİS’TEKİ EKONOMİK KRİZE ACİLEN MÜDAHALE EDİLMESİ GEREKİYOR

  • 20.05.2016
  • kilistso

KİTSO Başkanı ÖNDEŞ; Kilis’te yaşanan ekonomik kriz nedeni ile piyasada yaprak kıpırdamadığını krizin çözümü için piyasaya acilen sıcak para sürülmesi gerektiğini belirtti.

Bu konuda bir rapor hazırladıklarını, bu raporu Başbakanlık Makamı, Maliye Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcılığı Makamlarına ilettiklerini belirten ÖNDEŞ; hazırlanan raporla ilgili şu bilgileri verdi.

Suriye’de yaşanan savaş nedeni ile başta Kilis’in güvenliği olmak üzere ekonomisi de olumsuz etkilenmiştir.

Bu gün gelinen noktada Kilis’in en önemli ve öncelikli sorunu GÜVENLİK’tir. Bunun altını çizerek belirtmek gerekiyor. Hiç bir sorun bu ana sorunun üzerini örtmemelidir. Buna bağlı olarak esnafımızın, iş adamlarımızın, sanayicimizin yaşadığı sorunlar vardır.

İlimizin bel kemiğini oluşturan bu kişiler bugün çek ve senetlerini ödeyemez, alacaklarını tahsil edemez, kredi alamaz ve alınan kredileri ödeyemez duruma gelmiştir. Piyasada büyük bir tedirginlik yaşanmaktadır. Yatırımlar durdurulmuştur. Gayrimenkul alım satımları sıfır noktasındadır. Birçok alım taahhütlerinde geri dönüşler yaşanmakta, bağlantılar ve siparişler iptal edilmektedir. İhraç ürünlerinde karşı tarafın yaptığı peşin ödemeler durdurulmuştur. Esnafımız siftahsız dükkân kapatmaktadır.

Yaşanan bu krizin etkisinin azaltılması, esnaf sanayici ve işadamlarımızın ayakta kalması ve istihdam sağlayabilmeleri için acil olarak ilave desteklere ihtiyaç bulunmaktadır. Bu desteklerin başında piyasaya sıcak para sürülmesi gelmektedir. Destek limitinin tespitinde ise firmanın ihtiyaçları dikkate alınmalıdır.

Bu sebeple sanayici ve işadamlarımızın son 3 yıl içerisindeki;

-Sabit Yatırım Tutarı

-Mal Alım ve Satımı (Cirosu)

-Kredi Borçları

Tutarlarından en fazla olan kalem esas alınarak 1 yıl ödemesiz 3 yıl vadeli faizsiz kredi açılması gerekmektedir. 

KİTSO BAŞKANI ÖNDEŞ: KİLİS’TEKİ EKONOMİK KRİZE ACİLEN MÜDAHALE EDİLMESİ GEREKİYOR