Haberler

SAADET PARTİSİNDEN KİTSO’YA ZİYARET

  • 13.05.2016
  • kilistso

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa KAMALAK, Kilis İl Başkanı Şerif KARAKURT, Saadet Partisi Kilis İl Teşkilatı ve beraberindeki heyet Odamızı ziyaret ederek görüş alış verişinde bulundu.

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda yapılan toplantının açılış konuşmasını yapan Oda Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ;

“Tarihi ve coğrafi şartların sınırda ücra bir köşeye sıkıştırdığı serhat şehrimiz Kilis’imizin bu zor günlerinde yapmış olduğunuz anlamlı ziyaretten duyduğumuz memnuniyeti belirterek, şahsım, çalışma arkadaşlarım ve camiam adına hoş geldiniz diyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Sayın Genel Başkanım Değerli Misafirler;

2011 yılında başlayan Suriye’deki olayların giderek iç savaşa dönüşmesi neticesinde Kilis büyük bir göç dalgası ile karşı karşıya kalmıştır. Kendi nüfusunun bir buçuk katı misafire ev sahipliği yapmanın çilesine katlanmıştır. Bütün zorluklara rağmen bu yükü omuzlamayı başarmış ve tüm Dünyaya örnek olacak yardımlaşma ve dayanışma içerisinde olmuştur.

Ancak yanı başımızda devam eden savaş ortamı birçok terör örgütünün sınırımıza yerleşmesine sebep olmuştur.

18 Ocak 2016 tarihinden beri Kilis’e hemen her gün sınırlarımız dışından toplam 74 adet Katyuşa Roketi atılmış, bu saldırılar sonucunda 21 hemşerimiz şehit olmuş, 83 hemşerimiz yaralanmış ve birçok hemşerimiz de maddi manevi zarara uğramıştır.

En son 05.05.2016 tarihinde muhtelif zamanlarda atılan roketler Kilis’te panik yaşanmasına ve insanların şehri boşaltmasına neden olmuştur.

06.05.2016 tarihinde işyerlerinin tamamına yakın bir kısmının kapalı olması, internetin kesilmesi gibi nedenlerle öğleden sonra bankaların da faaliyetlerini tatil etmesi ile birlikte şehir tamamen ölü bir şehre dönüşmüştür. Bu durum Kilis’li sanayici ve işadamları ile şehir sakinlerini büyük bir ümitsizliğe sevk etmiştir.

Bütün bunlar yaşanırken sınırlarımızın ötesinden Kilis’e atılan roketleri önlemek için gözle görülür bir tedbir alınmıyor veya eylem yapılmıyor kanaatine varan Kilis’liler korku ve endişeye kapılmıştır.

Aslında açıkça belirtmek gerekirse Kilis’e atılan roketler Kilis üzerinden Vatan Topraklarına atılmaktadır. Bugün Ülkemiz fiilen bir saldırı altındadır. Bu saldırıyı önlemek için Devletimiz her türlü tedbiri almalı, Ülkemizin sınırlarının ve vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamalıdır.  Devleti yöneten büyüklerimiz Kilis ile ilgili yapılan çalışmaları kamuoyu ile paylaşarak Kilis’in yalnız olmadığını göstermeli ve halkı rahatlatmalıdır.

Bugün gelinen noktada Kilis’in en önemli ve öncelikli sorunu güvenliktir. Bunun altını kalın bir çizgi ile çizmek gerekiyor. Hiçbir sorun bu ana sorunun üzerini örtmemelidir. Açıkça belirtmek gerekirse Kilis’te güvenlik sağlanmadan diğer sorunların halledilmesi mümkün görülmemektedir.

Buna bağlı olarak işadamlarımızın, sanayicilerimizin, esnafımızın, hemşerilerimizin, kısacası Şehrimizin yaşadığı sorunlar vardır. Bunları kısaca özetlemek gerekirse;

-          Kilis’in öteden beri en çok önem verdiği Eğitim konusunda sorunlar yaşanmış, resmi bir karar olmadan okullar tatil edilmiş ve ister istemez eğitime ara verilmiştir. Yıllardır, üniversitelere yerleştirme oranlarında üst üste Türkiye birinciliğini kimseye kaptırmayan Kilis’in eğitim sorunu mutlaka çözülmelidir. Eğitim meselesi çözülemez ise insanların şehirden göçünün ikinci sebebi olabilir. Bu yüzden eğitim meselesi çözülmeli ve öğrencilerin, öğretmenlerin maddi ve manevi desteklerle moral ve motivasyonları yükseltilmelidir.  Bunlar öğrencilere ek puan desteği, eğitim camiasına maaş katkıları gibi destekler olabilir.

-          Sanayicilerimiz, işadamlarımız ve esnafımız çek ve senetlerini ödeyemez, alacaklarını tahsil edemez duruma gelmiştir. Bağlantıları ve siparişler iptal edilmektedir. İhracat edilen ürünlerde karşı tarafın yaptığı peşin ödemeler durdurulmuştur. Esnaf, sanayici ve işadamlarımızın ayakta kalması ve istihdam sağlayabilmeleri için ilave desteklere ihtiyaçları bulunmaktadır.

Bunlar;

·        Elektrik Enerjisi Desteği,

·        Faizsiz Kredi Desteği,

·        Bağ-kur Sigorta Primi İndirimi veya Ertelenmesi

·        Gelir Vergisi Desteği ve Ertelemesi

·        Kredi Borçlarının Dondurulması ve Faizsiz olarak Ertelenmesi

gibi başlıklar altında özetlenebilir.

-          Esnafın desteklenmesi açısından Kilis’te yaşayan Suriyeli misafirlerin kartlarına Devletimiz tarafından her ay yüklenen meblağın tüm iş yerlerinde harcanabilmesine imkân tanınması sağlanmalıdır.

-          Kilis’te bir anda yaşanan göçün etkisi ve düzenli internet hizmetinin olmayışı veya bazen hiç olmayışı gibi nedenlerle belirli zamanlarda verilmesi gereken

·        Katma Değer Vergisi Beyannamesi

·        Muhtasar Beyanname

·        Geçici Vergi Beyannamesi

·        SGK Prim Bildirgesi

gibi tüm beyannamelerin zamanında bildirilmesini imkânsız hale getirmiştir. Anılan beyanname ve bildirgelerin zamanında verilememesi halinde 6 ay süre ile bir ceza uygulamasına gidilmemesi uygun olacaktır.

-          Uzun vadede Kilis’in kalkınmasında itici güç olacak ve 75 bin kişiye istihdam sağlayacak, Ülkemizin en büyük OSB’si konumunda bulunan Kilis Polateli Şahinbey Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulmasının önündeki engeller kaldırılmalıdır.

Sayın Genel Başkanım;

Kilis çetin bir imtihan vermektedir. Bunun için Kilis’i gündemde tutmak ve bu gündemi Ankara’ya taşımak gerekmektedir. Kilis’in unutulmaması, yalnız bırakılmaması, Kilis’e yapılan saldırıların bir terör saldırısı değil, Ülkemize başka bir Ülkenin topraklarından yapılan açık bir saldırı olduğunun kamuoyuna duyurulması için sizlerin çok değerli yardımınıza ihtiyacımız bulunmaktadır. Lütfen Kilis’e sahip çıkınız… Sesimiz olunuz… Kilis’in bu sesine ses veriniz…

Sözlerime son verirken Kilis’e ve bizlere verdiğiniz desteklerden dolayı tekrar teşekkür ediyor hepinizi saygı ile selamlıyorum.” Dedi.

Daha sonra söz alan Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa KAMALAK;

“Kilis’in Problemini yakinen biliyoruz. Kilis 120 bin nüfusuyla 150 bin Suriyeliyi misafir ederek adeta Ensar vazifesi görüyor.

Ancak şu an Kilis ensar iken muhacir konumuna düşüyor.

Gelişmekte olan illerde 25-30 yıl KDV ve Gelir Vergisi alınmamalı, sanayi yatırımlarına devlet desteği verilmeli ve hatta yatırımları devlet yapmalıdır, Almanya böyle kalkınmıştır. Bütün bunları yapabilmek için meclisten başlayarak, her alanda ve özellikle sınır komşularımızla barış sağlanmalıdır. Güvenliğin ve barışın olmadığı yerlerde özel sektörün yatırım yapması mümkün değildir.

Biz Saadet partisi olarak şu 4 şeye önem veriyoruz;

Barış, İktisadi Kalkınma, Eğitim ve Adalet…

Bunları sağlamak Devletin görevidir.  Komşumuzda 5,5 yıldır savaş var, bu savaşta bizim de vebalimiz var.

NATO, Amerika ve Rusya anlaştılar. Bu durumdan zarar gören ise Türkiye’dir. Ancak olan olmuştur. Artık Türkiye olarak ne yapıp edip barışı sağlamalı, komşuluk ilişkilerimizi düzeltmeli sınır ve şehirlerimizin güvenliğini sağlamalıyız.

Bizleri dinlediğiniz için ve değerli görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Saadet Partisi olarak Kilis’in problemleriyle ilgilemeye devam edeceğiz. Ev sahipliğiniz için tekrar teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum.” Dedi.

 

 

 

SAADET PARTİSİNDEN KİTSO’YA ZİYARET
SAADET PARTİSİNDEN KİTSO’YA ZİYARET
SAADET PARTİSİNDEN KİTSO’YA ZİYARET
SAADET PARTİSİNDEN KİTSO’YA ZİYARET
SAADET PARTİSİNDEN KİTSO’YA ZİYARET
SAADET PARTİSİNDEN KİTSO’YA ZİYARET
SAADET PARTİSİNDEN KİTSO’YA ZİYARET
SAADET PARTİSİNDEN KİTSO’YA ZİYARET
SAADET PARTİSİNDEN KİTSO’YA ZİYARET