Haberler

KİLİS’E YAPILAN SALDIRILARLA İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

  • 12.04.2016
  • kilistso

2011 yılında Suriye’de başlayan iç savaş sonrası ilimiz yoğun bir Suriyeli göçüne maruz kalmıştır. Ülkemizin uyguladığı Açık Sınır politikası Kilis’e kendi nüfusundan fazla yabancı nüfusun yerleşmesine sebep olmuştur.

3 ayda biteceği söylenen bu savaş 5. yılına girmiş ve daha ne kadar devam edeceği ise bilinmemektedir.

Sınırımızda devam eden yangın ne yazık ki Kilis’imize de sıçramaya başlamış bir huzur kenti olan Kilis’in güvenliğini tehdit eder duruma gelmiştir. Farklı zamanlarda Kilis’in muhtelif yerlerine düşen roketler masum kardeşlerimizin şehit olmasına, birçok hemşerimizin de yaralanmasına sebep olmuştur.

Bu vesile ile şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz.

Neticede Ülkemiz savaşa girmeden Kilis savaş ortamına sürüklenmiştir. Bu kargaşada Kilis’e ne zaman roket atılacağı ve nereye düşeceği bilinmemektedir. Kilis’te kimsenin can ve mal güvenliği kalmamıştır.

İlginç olan Kilis’e roket yağarken Ülkemizi yöneten yetkililerden ciddi bir açıklama duyulmamıştır. Yapılan açıklama sadece “Angajman kurallarına göre misli ile karşılık verildi” den öteye gidememiştir.

Kilis’e atılan her roket Kilis’ten birçok şey alıp götürmüştür. Ekonomisi çökmüş, Esnaf dertlidir.  Yatırım ortamı kalmamış, birçok yatırım talebi geri çekilmiştir. Halkın huzuru bozulmuş, geleceğe endişe ile bakmakta tedirgin yaşamaktadır. Böyle bir ortamda halkın rahatlatılmasına yönelik bir çalışma yapıldığı görülmemiştir.

Kilis ülkemizin 81 vilayetinden biri olan güzide bir sınır şehridir. Ülkemizin sınırlarını korumak ise Devletimizin görevidir. Halkımızın can ve mal güvenliğinin korunması ise yine Devletimizin asli görevidir. Bu konuda her türlü tedbiri ve gerektiğinde yaptırımları uygulamak büyük ve ciddi devletlerin yapması gereken iştir. Sınırlarımızın dışından Ülkemize yapılan bir saldırıda ciddi ve güçlü bir devletin yapması gereken etkili yaptırımlar olmalıdır ve Kilisliler de bunu beklemektedir.

KİLİS’E YAPILAN SALDIRILARLA İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI