Haberler

BÖLGESEL GÜÇBİRLİĞİ PLATFOTMU 8’İNCİ TOPLANTISINI GAZİANTEP’TE YAPTI

  • 22.01.2016
  • kilistso

"Bölgesel Kalkınmada Güçbirliği Platformu",  Gaziantep'te gerçekleştirilen toplantıda bölge ihracatını ele aldı.

 GTO'nun ev sahipliğinde, Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M.Erdal Öndeş’in Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Eyyüp Sabri Ertekin’in, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Karaküçük’ün, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin’in, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu’nun, ve Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Teke’nin, Oda genel sekreterlerinin ve bölgedeki kalkınma ajansları genel sekreterlerinin  katılımıyla 8'ncisi gerçekleştirilen toplantı Gaziantep'te gerçekleştirildi. Birbirlerine sınırı olan illerin işbirliği ve diyaloğunu arttırmayı ve iş alemini temsil eden kurumlar olarak ortak hedef ve çalışma alanları belirlemeyi hedefleyen Platform, 21 Mart 2014'den beri faaliyetlerine devam ediyor.   

Bugüne kadar her toplantıda bölgenin öne çıkan konularını masaya yatıran Platform, Gaziantep'te bölge ihracatını değerlendirdi. Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cengiz Toraman ve Y.Doç.Dr.Ahmet Yılmaz Ata, "Bölgesel Kalkınmada İhracatın Önemi" konulu sunum yaparak, ihracatı geliştirmek için izlenmesi gereken yolları anlattılar.

KİTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ, toplantı sonrası yaptığı açıklamada; Odalar arasında ekonomik ve bölgesel kalkınmaya yönelik işbirliği amacıyla oluşturulan platformun her toplantıda farklı bir konuyu işlediğini ifade ederek, bugüne kadar Suriye'den gelen göç dalgası,  turizm, kuraklık ve su kullanımı, yenilenebilir enerji, pamuk, mermer konularında çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan GTO Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp BARTIK, Türkiye'nin önde gelen sanayi ve ticaret şehri Gaziantep'te de ihracatı ele aldıklarını ve bölge ihracatını artırmanın yollarını aradıklarını vurguladı. Gaziantep'in 2015 yılını 6 milyar 270 milyon 202 bin dolarla kapattığını anımsatan Bartık, şöyle devam etti;

"Gaziantep'in ihracatta sağladığı başarı ve performans önemli bir tecrübedir. Bu tecrübeyi paylaşma yanında, bölgemizin bulunduğu stratejik konum, gelişen pazarlara yakınlığı çok önemli bir avantaj ve bu avantajı bölge illerimizle işbirliği içinde en iyi şekilde değerlendirmek lazım. Bugün bu konular ele alınıyor. Birlikte neler yapabiliriz, rekabet gücümüzü, pazarlardaki payımızı nasıl arttırabiliriz gibi hususlar aslında bölgemizin geleceği açısından çok önemli konular. Türkiye'nin 2015 yılı ihracat 133 milyar 564 milyon 526 bin dolar, Platform üyesi illerin ihracat toplamı ise 9 milyar 659 milyon 526 bin dolar. Bölge illerimiz Türkiye ihracatının yüzde 7,23'ünü karşılamaktadır. Bu oranın gelecek yıllarda artacağına inanıyorum. Bölge illerinin ihracatta birer yıldız olması için çalışacağız."

Bartık, illerin ihracat vizyonunu belirlemek için çeşitli raporlar hazırlayarak gelecek yıllara yönelik çalışmalar yapılması gerektiğini ifade ederek, bölge illerinin her birinde ihracat potansiyeli olduğuna dikkati çekti.

İhracatta etkin olmak için illerin şimdiden bir yol haritası çizmesi gerektiğini kaydeden Bartık, yüksek katma değer elde eden, Ar-Ge ve tasarım yapan, etkin ve verimli şehirler olmak için çalışacaklarını ve sürekli fikir alışverişi yaparak ihracatı artırma yolları arayacaklarını sözlerine ekledi.

 

BÖLGESEL GÜÇBİRLİĞİ PLATFOTMU 8’İNCİ TOPLANTISINI GAZİANTEP’TE YAPTI
BÖLGESEL GÜÇBİRLİĞİ PLATFOTMU 8’İNCİ TOPLANTISINI GAZİANTEP’TE YAPTI
BÖLGESEL GÜÇBİRLİĞİ PLATFOTMU 8’İNCİ TOPLANTISINI GAZİANTEP’TE YAPTI
BÖLGESEL GÜÇBİRLİĞİ PLATFOTMU 8’İNCİ TOPLANTISINI GAZİANTEP’TE YAPTI
BÖLGESEL GÜÇBİRLİĞİ PLATFOTMU 8’İNCİ TOPLANTISINI GAZİANTEP’TE YAPTI