Haberler

20
“İSTİHDAM TEŞVİKLERİ YÜRÜRLÜĞE GİRDİ”

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Mustafa CELKANLI 7103 Sayılı Kanun hakkında ve İstihdam Seferberliğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Başkan CELKANLI açıklamasında, “Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Şubat 2017'de TOBB Türkiye Ekonomi Şurası'nda "İstihdam Seferberliği" başlatılmıştır. Türk özel sektörünün üstün gayretleri ile 2017 sonunda dünyada eşi-benzeri görülmemiş bir başarıya imza atılmış ve 1,5 milyon insanımıza iş, ailelerine aş imkânı sağlanmıştır. İş âleminin istihdamın artırılması için gösterdiği başarı, 14 Aralık 2017 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen İstihdam Şurası ve İstihdam Seferberliği Ödül Töreninde en çok istihdam sağlayan illerimize, sektörlerimize ve firmalarımıza verilen ödüllerle taçlandırılmıştır.

 

Sayın Cumhurbaşkanımız, 2018'de uygulanacak istihdam teşviklerini açıklarken Türk iş dünyasına yeni bir çağrıda bulunarak 2017'de 1,5 milyon ilave istihdam sağlayan Türk özel sektörüne yeni bir hedef göstermiştir. Buna karşılık iş dünyası olarak ihtiyaç duyduğumuz istihdam teşviklerine ilişkin yasal düzenlemeleri de içeren 7103 sayılı Kanun TBMM'de kabul edilmiş ve 27.03.2018 tarihli ve 30373 sayılı 2. Mükerrer Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

 

 

Yeni istihdam teşvikleri 1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2020 arasında 3 yıl süreyle uygulanacaktır. Kanun ile ayrıca 1 Nisan 2018 tarihinden önceki dönemde tüm şartları taşıdığı halde 5510 sayılı, 4447 sayılı, 6111 sayılı Kanun veya diğer kanunlarla sağlanan istihdam prim teşviki, destek ve indirimlerden yararlanmamış üyelerimizin en geç 31 Mayıs 2018 tarihine kadar Sosyal Güvenlik Kurumu'na yazılı olarak başvurmaları halinde bu Kanunlar ile getirilmiş teşviklerden yararlanma imkân bulunmaktadır.” Dedi.

 

[Devamını oku...]

19
ÖNEMLİ DUYURU

Mücbir Sebep kapsamındaki vergi borçlarının taksitlendirilmesi için son müracaat tarihi 31.01.2019

[Devamını oku...]

17
9. Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongre Kayıtları Başlamıştır

“İş Sağlığı ve Güvenliğinde Koordinasyon ve İş Birliği” ana teması altında proses güvenliği, risk yönetimi, davranış bilimleri ve ergonominin de aralarında bulunduğu 31 ana başlıkta iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili konuların değerlendirileceği 6 9 Mayıs 2018 tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek 9. Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresine kayıtlar başlamıştır.

Kayıt imkânlarından faydalanabilmek için http://www.tioshconference.gov.tr/ adresinde yer alan online kayıt alanından kayıt olunuz.

Kongre kapsamında gerçekleştirilecek eğitim kursları konu başlıkları şu şekildedir:

·         HAZOP Risk Değerlendirmesi (Tehlike ve İşletilebilirlik Analizi)

·         İş Hijyeni Ölçümlerinde Parametre ve Ölçüm Noktası Tespiti                                                                         

1.Oturum: Fiziksel Ölçümler       (Sabah Oturumu)                                                                                                              

2.Oturum: Kimyasal Ölçümler     (Ö.Sonra Oturumu)

·        İşe Uygun KKD Seçimi Kriterleri ve Doğru Kullanım Esasları

·        Yüksekte Güvenli Çalışma

·         Psikososyal Risk Gruplarında İSG

·         İş Kazaları ve Kök-Neden Analizi

Kayıt ücretleri aşağıda yer almaktadır: 

 

ONLINE KAYIT (1 Nisan 2018 – 5 Mayıs 2018)

•Yurt içi 354,00 ₺

•Yurt Dışı 300 $

YERİNDE KAYIT (6 Mayıs 2018 – 09 Mayıs 2018)

•Yurt içi 413,00 ₺

•Yurt Dışı 400 $

Eğitim Kursları Katılım Ücreti

Yurtiçinden katılacak katılımcılar için: 118

[Devamını oku...]

30
ÖNDEŞ: ŞİRKET KURMAK ARTIK ÇOK KOLAY

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası (KİTSO) Yönetim Kurulu Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ, Türk Ticaret Kanununda yapılan değişikliklerle Şirket Kuruluş işlemlerinin çok kolaylaştığını belirterek şu açıklamayı yaptı;

 

“Şirket kurulurken yaşanan bürokrasi kaldırıldı, maliyetler ve prosedür minimum noktaya geldi. Şirket kuruluş işlemleri artık başka bir yere gitmeye gerek kalmadan,  sadece odalarda faaliyet gösteren ve ‘tek durak ofis’ olarak tasarlanan ticaret sicil müdürlüklerinde yapılacak.”

 

KİTSO Başkanı ÖNDEŞ, bu reformlar sonrasında Türkiye’nin Dünya Bankası’nın şirket kuruluş işlemleri sıralamasında ilk 10’a gireceğine dikkat çekti.

 

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Recep AKDAĞ koordinasyonunda YOİKK çalışmaları bünyesinde yürütülen çalışmalar neticesinde şirket kuruluşlarında yaşanan bürokrasiyi bitiren düzenlemeler yürürlüğe girdi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı odalarda faaliyet gösteren ticaret sicil müdürlükleri ‘tek durak’ haline geldi. Şirket kurmak isteyen girişimci tek tıkla tek noktada bütün işlerini halledebilecek. KİTSO Başkanı ÖNDEŞ, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, ticaret hayatına yeni girecek müteşebbislerin önündeki engelleri kaldırmak için uğraş verdiklerini vurgularken, “Risk alacak, istihdam sağlayacak ve katma değer sağlayacak girişimcinin iştahını, yüksek maliyetler ve gereksiz prosedürlerle yok etmek istemiyoruz. Bu noktadaki sıkıntıları masaya yatırdık ve önerilerimizi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile paylaştık ve TOBB ise bu teklif ve önerileri Hükümetimiz ile görüşerek bir yol haritası oluşturuldu. Bu bağlamda Başbakan Yardımcımız Recep AKDAĞ’ın desteği ile belirlenen yol haritası dâhilinde çıkarılan Kanun ile çok önemli bir adım atıldı” dedi.

 

-Türkiye dünya sıralamasında ilk 10’a girecek

 

Türkiye’nin şu anda Dünya Bankası’nın şirket kuruluş işlemleri sıralamasında 80’inci sırada olduğunu ifade eden ÖNDEŞ, yapılan bu düzenlemelerle Türkiye’nin ilk 10’a gireceğini söyledi. KİTSO Başkanı, bu önemli değişimin gerçekleşmesinde destek veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, Başbakan Binali YILDIRIM ve Başbakan Yardımcısı Recep AKDAĞ, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent TÜFENKCİ ile ilgili tüm Bakanlara ve TOBB Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU’na teşekkür etti.

 

-Uzun işlemler yerine, ‘tek tık tek durak’ anlayışı geldi

 

Tescil işlemlerinin nihai olarak odaların bünyesindeki ticaret sicili müdürlüklerinde gerçekleştiğini hatırlatan KİTSO Başkanı ÖNDEŞ yapılan çalışmaları ve süreci şöyle anlattı: “Şirket kurmak için uzun işlemler vardı. MERSİS’e giriş yapıp şirket sözleşmesi oluşturuluyor. Sermaye blokajı ve Rekabet Kurumu payını ödemek için bankaya gidiliyordu.  Noterde imza tasdiki ve imza beyannamesi yaptırılıyordu. Odaya gelinip kayıt, tescil ve ilan işlemleri gerçekleştiriliyordu. Notere gidip ticari defterlerin açılış tasdiki yaptırılıyordu. Ticaret sicili müdürlüklerinde kâğıt ortamında doldurulan işe başlama bildirimi vergi dairelerine gönderiliyor ve yoklama memuru bekleniyordu. Yoklama memuru iş yoğunluğuna göre bazen ertesi gün, bazen bir hafta sonra ancak yoklamayı gerçekleştirebiliyordu. Yoklama memuru onay verince vergi kimlik numarası oluşuyor, daha sonra fatura bastırıp ticari faaliyete başlanabiliyordu. Ayrıca SGK’ya kuruluş bildirim formu iletilmesi gerekiyordu, bu bildirim formu yine kâğıt ortamında ticaret sicili müdürlüğüne iletiliyor ticaret sicili müdürlüğü de 10 gün içerisinde SGK’ya iletiyordu. Tüm bu süreçler artık geçmişte kaldı. Yeni dönem çok farklı. Bu reform ile sekiz prosedürden oluşan şirket kuruluş süreci tek prosedüre indirilmiş oldu.

Yapılan düzenleme ile şirket kurmak isteyen kişi; MERSİS’e girecek ve odaya gelecek.

Böylece; Tek Tık, Tek Durak ile şirket kurulmuş, tüzel kişilik kazanmış, vergi ve sosyal güvenlik kaydı yapılmış, ticari defterleri tasdik edilmiş, oda kaydı tamamlanmış olarak Oda’dan ayrılmış olacak.”

 

-Hedef tüm işlemlerin elektronik ortamda olması

 

Şirket kuruluşlarında nihai hedefin elektronik ortamda şirket kuruluşu ve tüm şirket işlemlerinin elektronik ortamda gerçekleştirilmesi olduğunu söyleyen ÖNDEŞ, bu konuda Odalara kanunla verilmiş görevler olduğunu ve üzerlerine düşen bu görevler kapsamında KİTSO olarak tüm hazırlıkları tamamladıklarını belirterek, tüm çalışmaların üyelere daha iyi hizmet sunabilmek için olduğunu söyledi.

[Devamını oku...]

18
KİTSO BAŞKANI ÖNDEŞ: ZAFERLER MİLLETİMİZİN KARAKTERİDİR.

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası (KİTSO) Yönetim Kurulu Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 103. Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

 

KİTSO Başkanı ÖNDEŞ, mesajında Çanakkale Zaferi’nin Türk milletinin kahramanlık destanı olduğunu belirterek, “103 yıl önce nasıl bir kahramanlık gösterilmişse, Zeytin Dalı Operasyonundaki asil duruş da milletimizin mücadeleden asla vazgeçmeyeceğinin bu yüzyıldaki kanıtı olmuştur” dedi.

 

ÖNDEŞ: “Çanakkale; Milletimizin zamanının en güçlü ve donanımlı ordularına karşı inanç, vatan  sevgisi, dayanışma, birlik ve beraberlik duyguları ile vermiş olduğu büyük bir mücadeledir. Ordumuz bugün aynı mücadeleyi, Vatan topraklarını korumak için Suriye’de vermektedir. Zafer kazanmak karakterin bir özelliği olan Ordumuz, Şüphesiz ki bu mücadeleyi de zaferle ve kahramanca neticelendirecektir.” diye konuştu.

 

ÖNDEŞ mesajının devamında; “Aziz Milletimiz, tarih boyunca istiklal ve bağımsızlığını, milli birlik ve bütünlüğünü her şeyin üstünde tutmuş, bu uğurda büyük bedeller ödemiştir.  Milletimiz, hiçbir zaman esaret altında yaşamayı kabul etmemiş, canından aziz bildiği kutsal vatan topraklarını canı pahasına korumasını bilmiştir. Bu duygu ve düşüncelerle; 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 103. yıl dönümünü kutluyor, tarih boyunca canlarını vatan uğruna seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, kahraman gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.”  Dedi.

 

[Devamını oku...]

16
ÖNDEŞ: KİLİS’İ GÜZEL GÜNLER BEKLİYOR

2011 yılında başlayan Suriye’deki olayların giderek iç savaşa dönüşmesi nedeniyle zor bir sınav vermeye başlayan serhat şehrimiz Kilis’in yaşadığı sorunların çektiği sıkıntıların en yakın takipçisi olan Kilis Ticaret ve Sanayi Odası (KİTSO), Yönetim Kurulu Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ önderliğinde bu krizin etkilerinin giderilmesi konusunda birçok çalışma yapmış ve çeşitli temaslarda bulunmuştu.

 

Bu çalışmalardan biri olan ve Kilis’in ekonomisi için mihenk taşı niteliğindeki banka kredileri borçları ve ödemeleri konusunda Denizbank Kilis Şubesi, yapılan görüşmeler neticesinde olumlu dönüş yapan ilk banka olarak özel bir karar aldı ve işletme kredilerini bir yıl erteleme imkânı sundu.

 

Konuyla ilgili Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mehmet ÖZÇİLOĞLU Kilis Esnaf ve Sanatkârları Odalar Birliği Başkanı Ömer SEVENGÜL, Denizbank Çukurova Bölge Müdürü Engin ESKİDUMAN Denizbank Çukurova Bölgesi KOBİ Satış Müdürü Kemal ODABAŞ, Denizbank Kilis Şube Müdürü Aynur YAŞAR ile birlikte bir basın açıklaması yapan KİTSO Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ şunları söyledi;

 

“Sözlerime başlamadan önce hepinizi sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum.

 

Bilindiği üzere 2011 yılında başlayan Suriye’deki olayların giderek iç savaşa dönüşmesi neticesinde Kilis büyük bir göç dalgası ile karşı karşıya kalmıştır. Bu göç nedeni ile güney sınırımızda boşalan alanlara PKK/PYD/YPG/DEAŞ gibi terör örgütleri yerleşmiş ve Kilis’i ve ülkemizi hedef alarak güvenliğimizi tehdit etmeye başlamıştır.

 

18 Ocak 2016 tarihinden beri devam eden roketli saldırılar neticesinde 28 canımız şehit olmuş yüzün üzerinde kişi yaralanmış, maddi ve manevi kayıplar yaşanmıştır.

 

Bu suretçe Kilis ekonomisi büyük zarar görmüş iş adamlarımızı tarif edilmeyecek sıkıntılar yaşamış ve yaşanmaya devam etmektedir.

 

Bu Krizin etkilerini azaltmak amacıyla Devletimiz bazı destekler açıklamış olmasına rağmen tam anlamıyla yeterli olmamıştır.

 

Çünkü çok talep etmemize rağmen bankalardan kullanılan ticari krediler, işletme Kredileri, KOBİ kredileri için bu güne kadar bir karar alınmamış idi.

 

İşte bu sesimize bu gün Denizbank kulak vererek Kilis için özel bir karar aldı ve işletme kredilerini bir yıl erteleme imkânı sundu. Ben huzurlarınızda kendilerine teşekkür ediyorum. Ümit ediyorum diğer bankalarda benzer karar alarak Kilis’i bu zor gününde yalnız bırakmazlar.

 

Bir temennim de Kilis’te inşaat sektörünü canlandırmak ve ihtiyaç sahiplerini gayrimenkul almaya teşvik etmek için belirli bir süre ile kısıtlı olmak üzere, Kilis’e düşük faizli konut kredisi verilmesidir. İnşallah bununda öncülüğünü yine Denizbank yapar diye düşünüyorum

 

Bu düşüncelerle tekrar hepinizi sevgi ve muhabbetle selamlıyor, katılımınızdan dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.”

 

[Devamını oku...]

Sayfa 1 / 51İlk   Geri   [1]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  İleri   Son